o festivalu

Mezinárodní folklorní setkání „Gorolski Święto” je druhým nejstarším folklorním festivalem v České republice a beze sporu největším, organizovaným nestátní neziskovou organizací. Po dobu tří dnů se festivalu každoročně účastní kolem 15 tisíc osob.

"Gorolski Święto" se koná vždy na začátku srpna v přírodním amfiteátru v Městském lese a v domě PZKO v Jablunkově.

K festivalu patří originální a nezaměnitelný vždy v pátek probíhající program „Nie jyny z naszi dzichty”, který je věnován projevům hudebního a mluveného folklóru Karpatského oblouku v jeho původní, nestylizované podobě, se zvláštním zřetelem na region Těšínského Slezska. V rámci tohoto programu probíhá přehlídka zpěváků a vyprávěčů, tradičních lidových kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje. Do pozdních nočních hodin pak již tradičně pokračuje „Muzykula“ – gorolské muzicírování u ohně vatry.

Sobotní program je zaměřen na místní soubory, zejména dětské a mládežnické, které předvádějí ve svém programu v jevištní podobě zvyky, obyčeje a obrázky ze života Slezských Gorolů. Večerní program uzavírají hudební rytmy Gorolského karnevalu.

Živou pozvánkou na nedělní program je přehlídka všech vystupujících souborů a kapel na jablunkovském náměstí. V rámci festivalu se dopoledne rovněž koná i ekumenická bohoslužba v jablunkovském farním kostele. V pravé poledne vychází z jablunkovského náměstí směrem k Městskému lesu průvod krojovaných skupin a alegorických vozů. Díky tomu, že je festival součástí Týdne beskydské kultury v Polsku, je program obohacen o zajímavá vystoupení souborů z exotických zemí z celého světa. Odpoledne již patří scéna jablunkovského Městského lesa domácím i zahraničním folklorním souborům.

Neodmyslitelnou součástí programu „Gorolskigo Święta” je i řada atraktivních doprovodných akcí. První vlaštovkou blížících se slavností je páteční seminář, tematicky zaměřený na problematiku lidové kultury Těšínského Slezska. Populárními se staly i sportovní akce běh „O Dzbanek Mlyka” a turistický pochod „O Kyrpce Macieja”, pojaté jako generační aktivity pro celé rodiny. Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií „Kawiarenka Pod Pegazem” a fotografické výstavy. Po celý víkend jsou k vidění také ukázky tradičních lidových umění, řemesel, rukodělné výroby, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši „Szikowne gorolski rynce”. Svůj fortel a um předvádějí kováři, bednáři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a jiní.

"Gorolski Święto" je nejstarší a nejznámější folklorní akcí v našem regionu, na počátku této tradice stály první poválečné polské slavnosti v letech 1947 – 1948. O popularitu "Gorolskigo Święta" se postarali také lidoví vypravěči. Władysław Niedoba alias Jura spod Grónia spolu s Ludwikem Cieńciałą - Maciejem vytvořili v letech 1954 -1984 neopakovatelnou dvojici známou svými komicko-satirickými dialogy. Starší návštěvníci si pamatují rovněž Aloise Ligockého jako tak zvaného Michoła. V této tradici pokračovali Władysław Młynek - Hadam z Drugi Jizby a nyní Tadeusz Filipczyk čili Filip.

Na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu je možné ve všech tradičních dřevěnicích provozovaných cca dvaceti Místními skupinami PZKO ochutnat speciality gorolské kuchyně, jako například placki, stryki, jelita z kapustóm, bachora, bigos…

Věhlas folklorních slavností „Gorolski Święto“ dnes sahá daleko za hranice Jablunkova a našeho regionu. Svou specifickou atmosférou a programem se festival stal známým nejenom v České republice, Polsku, Slovensku, ale i v celé řadě zemí Evropy.

Ho! Ho! Ho! Na Gorola wio!