o festivalu

Mezinárodní folklorní setkání „Gorolski Święto” je druhým nejstarším folklorním festivalem v České republice a beze sporu největším, organizovaným nestátní neziskovou organizací. Gorolské národopisné slavnosti probíhají vždy na začátku srpna v přírodním amfiteátru v Městském lese a v domě PZKO v Jablunkově. Po dobu tří festivalových dnů, se ho každoročně zúčastní kolem 15 tisíc osob.

 

K originálním a nezaměnitelným pořadům festivalu patří každoročně páteční „Nie jyny z naszi dzichty”, který je věnován projevům hudebního a mluveného folklóru Karpatského oblouku v jeho původní, nestylizované podobě, se zvláštním zřetelem na region Těšínského Slezska. V rámci tohoto programu probíhá přehlídka zpěváků a vyprávěčů, trdičních lidových kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje. Do pozdních nočních hodin pak již tradičně pokračuje „Muzykula“ – gorolské muzicírování u ohně vatry.

 

Sobotní program je zaměřen na místní soubory, zejména dětské a mládežnické, které předvádějí ve svém programu v jevištní podobě zvyky, obyčeje a obrázky ze života Slezských Gorolů. Večerní program uzavírájí hudební rytmy Gorolského karnevalu.

 

Živou pozvánkou na nedělní program je přehlídka všech vystupujících souborů a kapel na jablunkovském náměstí. V rámci festivalu se dopoledne rovněž koná i ekumenická bohoslužba v jablunkovském farním kostele. V pravé poledne vychází z jablunkovského náměstí směrem k Městskému lesu průvod krojovaných skupin a alegorických vozů. Odpoledne již patří scéna jablunkovského Městského lesa domácím i zahraničním folklorním souborům.

 

Díky spojení celé akce s Týdnem beskydské kultury v Polsku (cyklus folklórních přehlídek), který se koná v různých městech Polska (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Ujsoły, Istebna a Jablunkov - jako jediný z České republiky) je program slavností „Gorolski Święto“ každoročně obohacen o vystoupení zajímavých souborů z celého světa.

 

Neodmyslitelnou součástí programu „Gorolskigo Święto” je i řada atraktivních doprovodných akcí. První vlaštovkou blížících se slavností je páteční seminář, tematicky zaměřený na problematiku lidové kultury Těšínského Slezska. Populárními se již staly sportovní zápolení v běhu „O Dzbanek Mlyka” a turistický pochod „O Kyrpce Macieja”, pojaté jako generační aktivity pro celé rodiny. Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií „Kawiarenka Pod Pegazem” a fotografické výstavy. Po celý víkend jsou k vidění také ukázky tradičních lidových umění, řemesel, rukodělných výrob, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši „Szikowne gorolski rynce”. Svůj fortel a um předvádějí kováři, zvonkaři, bednáři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a to píšťalek, fujar a gajd, a jiní.

 

Gorolski Święto je nejstarší a nejznámější folklorní akcí v našem regionu, na počátku této tradice stály první poválečné polské slavnosti v letech 1947 – 1948.

 

O popularitu Gorolskigo Święta se postarali také lidoví vypravěči. Władysław Niedoba alias Jura spod Grónia spolu s Ludwikem Cieńciałą - Maciejem vytvořili v letech 1954 -1984 neopakovatelnou dvojici známou svými komicko-satirickými dialogy. Starší návštěvníci si pamatují rovněž Aloise Ligockého jako tak zvaného Michoła. V této tradici pokračovali Władysław Młynek - Hadam z Drugi Jizby a nyní Tadeusz Filipczyk čili Filip.

 

Ve dnech konání slavností se Městský les v Jablunkově stává nejen místem konání největší folklorní akce Těšínského Slezska, ale i místem setkání příbuzných a přátel.

 

A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu je možné ve všech tradičních dřevěnicích provozovaných jednotlivými Místními skupinami PZKO, a že je jich v areálu kolem 20, ochutnat speciality gorolské kuchyně, jako například placki, stryki, jelita z kapustóm, bachora, bigos…

 

Věhlas folklorních slavností „Gorolski Święto“ dnes sahá daleko za hranice Jablunkova a našeho regionu. Svou specifickou atmosférou a programem se festival stal známým nejenom v celé České republice, Polsku, Slovensku, ale i v celé řadě zemi Evropy.

 

Ho! Ho! Ho! Na Gorola wio!